Aвтор: Теодора Цветева, психолог
Днес ще засегнем една изключително сериозна тема – хранителните разстройства. За жалост често пъти тя бива подценявана и неглижирана не само от обществото, но и от нас самите, когато се сблъскаме с подобен случай в нашето семейство, обкръжение или пряко ни засегне като потърпевш. Ще започнем от основните фактори, които предразполагат към развитие на проблеми в храненето, като след това ще разгледаме същността и видовете хранителни разстройства.
- Предразполагащи фактори за развитие на хранително разстройство
- Същност на хранителните разстройства
- Видове хранителни разстройства
Предразполагащи фактори
Култура – под този термин вземаме дефиницията за съвкупност от споделени ценности, цели, поведения и практики, които са характерни за дадена организация или група.
Диетата е културно поведение, което за жалост е със силна социална подкрепа. Много момичета и момчета започват диета в пубертета и дори по-рано, смятайки че диетата придава статут и е знак за поемане на отговорност за себе си.
Има особено сериозен натиск върху жените относно изграждането на женственост, като културния модел в момента е нереално слаб. Идеалните размери на тялото са се променили значително през последните тридесет години. Към днешна дата увереността на момичетата и жените се основава на външната привлекателност, като да бъдеш слаб се асоциира с младост и красота.
Жените биват насърчавани да отричат собствените си нужди, следователно те губят връзка с автентичните си желания. Тези нужди не изчезват, а се появяват, но вече във форма на безкрайни цикли на желанието (склонност към преяждане) и отричане (ограничение).
Съображения в развитието – примери за такива фактори са:
- Повишаване на теглото в пубертета.
- Периодът на пубертета – в този етап на развитие мъжкият и женският пол виждат телата си по различен начин. По принцип момчетата се виждат по-малки/дребни, отколкото са всъщност и се стремят да бъдат малко по-едри. Момичетата се виждат по-дебели, отколкото са и се стремят да бъдат по-слаби, като стават все по-осъдителни към различни части от тялото си.
- Сексуалност и сексуални конфликти на личността.
- Отхвърляне, травма, загуба.
Семейство
- Нездравословно хранително поведение в родителите и цялото семейство. По – често с история на преяждане и затлъстяване.
- Майки и бащи, които открито спазват диета или ограничават конкретни храни. Така създават послание в децата, че диетата и ограниченията са задължителна част от живота на възрастните.
- Тежка семейна среда, в която емоционалните нужди на детето биват изцяло пренебрегвани.
- Семейство, в което родителите смятат, че децата трябва да растат бързо, те нямат право да бъдат деца и трябва от малки да управляват собствените си чувства.
- Насилие – вербално, емоционално, физическо, сексуално с последваща доживотна травма.
Проблеми с личността – хората с хранителни проблеми често са прекалено любезни и чувствителни. Именно тази чувствителност е генезис на тяхното хранително разстройство.
Същност на хранителните разстройства
Хранителните разстройства спадат към група състояния, определени чрез неестествени хранителни навици, вредящи на психичното и физиологично здраве на индивида.
Това е нещо повече от консумиране на твърде малко храна или твърде много. Това е, когато някой има нездравословен фокус върху храненето си, физическата си активност и напълно погрешна и изкривена представа за размера на тялото и външния си вид.
Най-често срещаните заболявания са анорексия, булимия и преяждане (хиперфагия).
Видове хранителни разстройства
Анорексия
Анорексия (или анорексия нервоза) е психологично и животозастрашаващо нарушение в храненето. Тези, които страдат от това хранително разстройство, обикновено са с изключително ниско телесно тегло спрямо тяхната височина и тип тяло, поради умишлено ограничаване на енергийния прием.
Начинът по който страдащите се виждат, често е в противоречие с това, което другите виждат – те често имат изкривен образ за себе си и мислят, че са с наднормено тегло, докато в действителност те са много под нормата. Изпитват дълбок и постоянен страх от натрупване на килограми. Анорексията може да засегне хора от всички възрасти, пол , раса и етнос.
Булимия
Булимия (или булимия нервоза) е сериозно нарушение в храненето, характеризиращо се с преяждане, което е последвано от прочистване. Свързва се с консумация на голямо количество храна в кратък период от време, като прочистването с цел освобождаване от консумираната храна може да стане чрез повръщане или прием на лаксативи. Има и други начини, които могат да включват употребата на диуретици, стимуланти, гладуване или прекомерно физическо натоварване. Този повтарящ се цикъл може да причини увреждане на храносмилателната система и да създаде химически дисбаланси в тялото, което от своя страна уврежда функционирането на основните органи, включително сърцето. Това хранително разстройство може да бъде тайно и скрито от обкръжението на страдащия за продължителен период от време.
Преяждане
Преяждане (или хиперфагия) е тежко и животозастрашаващо нарушение в храненето, характеризиращо се с повтарящи се епизоди на консумация на големи количества храна (често много бързо и до точката на дискомфорт), последвано от усещане за загуба на контрол и чувство за вина, срам, страдание. За разлика от булимията, тук липсва използването на компенсаторни мерки с цел освобождаване (пречистване) от поетата храна. Склонността към преяждане често води до наддаване на тегло и затлъстяване, което само подсилва натрапчивото хранене. Става порочен кръг: да се храни, за да се чувства по-добре, след което възникват отрицателните емоции и връщането обратно към храната с цел облекчение.
Орторексия
Орторексия е нарушение в храненето, което се състои в мания и обсебване на тема здравословно хранене. Страдащите са напълно обсебени от мисълта да се хранят само и единствено с качествени храни. Орторексията се определя като патологичен стремеж да се ядат следните типове храна: натурални, растителни, без консерванти, без мазнини, без червени меса. Орторексиците са способни да обиколят целия град, за да намерят точно определена храна или да не ядат, ако не са сигурни, че това което им се предлага отговаря на разбиранията им за здравословна храна. Те не се притесняват да плащат по-висока цена за храни, които отговарят на техните критерии и разбирания. Тази мания лишава болния от важни и необходими хранителни вещества, което може да доведе до редица болести. Орторексията все още не е утвърдена официално като вид психологично заболяване. При сравнение обаче с анорексия и булимия става очевидно, че се касае за болестно състояние от същата група. Единствената разлика е, че вместо върху количеството на храната, умът на болния е фокусиран върху качеството ѝ.
Синдром на нощното хранене
Синдром на нощното хранене е по-рядко срещано, но изтощаващо заболяване, характеризиращо се с консумирането на по-голямата част от калориите късно вечер или през цялата нощ. Консумираната храна през нощта обикновено е нездравословна, с високо калорийно съдържание, което води до натрупване на излишни килограми, а понякога и до затлъстяване. Нощните пристъпи на силен глад са съпроводени с депресия, а в някои случаи и с ниска себеоценка. Хората се срамуват от своите нощни набези, опитват се да скрият своя проблем от близките хора, а това ги провокира да преяждат все повече и повече.
Некатегоризирани хранителни разстройства
Некатегоризирани разстройства на храненето (EDNOS) са заболявания, които не отговарят строго на критериите за анорексия, булимия или хиперграфия, но се характеризират с подобни или смесени симптоми.
повече за автора Теодора Цветева, психолог
Теодора Цветева специализира в сферата на хранителните разстройства, образът на тялото и емоциите, които изпитваш във връзката си с храната. Преминала е обучение в Националния център за хранителни разстройства в Лондон (NCFED), където се е учила от най-добрите професионалисти с дългогодишен опит и знания в сферата на хранителните разстройства.
Освен това Теодoра е момиче, преминало през ада на хранителните разстройства, но излязло от този порочен кръг като победител. Поема по пътя на психологията и науката за този вид зависимости с една единствена цел, да помaга на други да се справят и да постигнат щастлива връзка с храната.
За повече информация и консултации може да посетите сайта: https://tedyslife.com или да последвате Теодора във фейсбук.