Автор: Рая Манева, адвокат
Новият Закон за храните е обнародван в Държавен вестник на 9 юни 2020г. и е в сила от същата дата. Законът цели да гарантира защитата на здравето и интересите на потребителите чрез създаването на предпоставки за информиран избор и чрез ограничаване на сивата икономика. Допълнително се цели да се осигури прилагането на правото на Европейския съюз и на националните мерки в областта на храните.
Реклама
Едно от новите положения на закона е забраната за реклами с участието на деца на храни, които съдържат хранителни съставки и вещества с хранителен или физиологичен ефект, които не отговарят на изискванията за здравословно хранене съгласно нормативната уредба, както и на храни, за които има нормативно въведени ограничения за употреба от деца.
За съжаление, обаче, никъде в законодателството няма ясно разписани критерии и категории храни, които отговарят на изискванията за здравословно хранене, което най-вероятно ще създаде условия за субективно тълкуване от страна на регулаторните органи.
Отделно новият закон преповтаря забраната на рекламата на генетично модифицирани храни с участието на деца, която беше в сила и при действието на отменения Закон за храните. Остава и забраната на отменения Закон за храните за влагането на продукти и съставки, които се състоят, съдържат или са произведени от ГМО при производството на храни, предназначени за деца.
Онлайн търговия
В новия закон за първи път се регламентира онлайн търговията, станала по-актуална в условията на пандемия. Законът позволява търговията от разстояние на всички храни, с изключение на храните за кърмачета и малки деца и храните за специални медицински цели. Храните, предназначени за онлайн търговия трябва да отговарят на определени изисквания за производство и дистрибуция, етикетиране и транспорт. Тези специфични изисквания към търговията с храни от разстояние ще бъдат регламентирани с допълнителна наредба на министъра на земеделието, храните и горите.
Храни, предназначени за кърмачета и малки деца
Новият Закон за храните регулира и изискванията за пускане за пръв път на българския пазар на храни, предназначени за кърмачета и малки деца. Бизнес операторите следва да подадат уведомление до министъра на здравеопазването, който издава становище за съответствие или несъответствие на храната с нормативните изисквания. Бизнес операторите се вписват в специален регистър, като всяка промяна на информацията по подаденото уведомление следва да се декларира.
Регулаторни органи
Нов момент е и създаването на Национален съвет по храните към Министъра на земеделието, храните и горите като постоянен консултативен орган, координиращ държавната политика в сектор храни, с включени представители на всички заинтересовани страни.
Със закона се определят компетентните органи на национално ниво и условията за осъществяване на официален контрол върху храните – Българска агенция по безопасност на храните и Регионалните здравни инспекции към Министерство на здравеопазването (само за минерални и изворни води). По този начин ще се гарантира прилагането на унифицирани процедури при осъществяване на официален контрол върху храните, както и по-голямата му ефективност.
Санкции
Новата нормативна уредба предвижда завишаване на част от санкциите при нарушения на закона. Въпреки това, санкцията за бизнес оператор, който наруши забраната за реклама, с която участват деца не е висока – предвидена е глоба или имуществена санкция в размер от 2000 до 3000 лв.
Нарушенията на Закона за храните и на подзаконовите нормативни актове по прилагането му се установяват с актове на:
- инспектори в областните дирекции по безопасност на храните, осъществяващи официален контрол;
- регионалните здравни инспекции по смисъла на Закона за здравето, осъществяващи официален контрол върху храните;
- държавни служители на Министерството на земеделието, храните и горите, оправомощени от министъра;
- държавни служители на Министерството на здравеопазването, оправомощени от министъра.
При установени нарушения гражданите могат да подават сигнали към съответните институции. Тук може да прочетете повече за правната рамка, свързана с храненето на децата в детските градини и училища и как може да подадете сигнал.