Автор: Пенка Пенева , майка на едно дете
Колкото и да ни се иска да имаме пълен контрол върху храненето на детето, идва момент, в който то пораства и тръгва на детска градина, остава на гости при баба и дядо, отива на детски рожден ден. Това са ситуации, в които ние като родители сме извън картинката. Тук ще се спрем на една от тях, а именно гостуването за по-дълъг период при баба и дядо.
Всеизвестно е, че баба и дядо много обичат да поглезят внучето с храни и лакомства, които обикновено мама и тати не позволяват. Баба и дядо също могат да помогнат за възпитаването на добри хранителни навици у малките човечета. Ето и някои съвети към тях, които биха им помогнали по-лесно да се справят със здравословното хранене на внучето.
Съвет 1: да спазват основните хранения за деня
Основните хранения са закуска, обяд и вечеря. Нека между тях има почивка за стомахчето, за да може да смели едната храна и детето да огладнее до следващото хранене. Често бабите се притесняват да не остане детето гладно и постоянно предлагат бисквитка, солетка и други подобни на пръв поглед безобидни храни. В действителност така се поддържа една лъжлива ситост и когато дойде време за основното хранене се оказва, че детето отказва да яде. След това се продължава със солетки и бисквитки и започва един порочен кръг.
съвет 2: баба може да носи в чантата си плод вместо кексче
За междинните хранения или екстремни ситуации е хем вкусно, хем полезно да включим плодове. Те са лека храна и бързо се обработват от стомаха. Важно е да се отбележи, че заради това е най-добре плодовете да се похапват отделно от основни хранения (които
изискват по-дълго храносмилане). Междинното хранене е идеалния момент за тях.
Съвет 3: Повече вода вместо сок
Залисани в игрите с детето, баба и дядо често забравят за така важната вода. 70% от човешкото тяло е вода и затова тя е изключително важна, за поддържане на добро здраве .
Децата са пълни с енергия и постоянно бягат, скачат и заедно с това се потят. Затова е
хубаво да презареждат с вода.
Доста често, когато внучето е жадно, баба и дядо му купуват натурален сок с идеята, че му
дават нещо полезно. Но всъщност тези сокове имат минимално съдържание на плодове и
високо съдържание на захар или изкуствени подсладители и консерванти, които ги правят
неподходящи за деца (а и за възрастни). Затова нека към списъка с важни неща в чантата на баба, да добавим и водата, а не сокчето.
Съвет 4: направете списък с позволените и любими храни
В наши дни все повече деца, а и възрастни, имат алергия или непоносимост към дадени храни. Важно е баба и дядо да бъдат наясно с тях, за да се избегнат неприятни, а понякога и животозастрашаващи ситуации. Освен това всяко дете има храни, които не обича. Затова, за да улесните баба и дядо, може да направите списък с тези специфични за вашето дете храни.
съвет 5: Обяснете на баба, че близалката не е награда
Често бабите и дядовците купуват близалки, дъвки и други подобни лакомства, лишени от всякаква хранителна стойност, за да трупат точки пред децата. Сладките неща са любими на всички, но за съжаление често са нездравословни. За да няма разочаровани ето и една алтернатива на стандартните десерти: Сурови шоколадови бонбони. А удоволствието става двойно, защото и детето може да се включи в приготвянето им!
съвет 6: Баба и внуче в кухнята
Децата обичат да се чувстват полезни и затова са идеални помощници в кухнята. За всички ще е голямо забавление да приготвят заедно храната. Украсяването на чинията също може да бъде тяхна задача. Красиво поднесената храна радва окото, а и така на децата ще им бъде по-вкусно.
съвет 7: по-малко от любимите мекици на баба
Мекиците на баба са най-вкусни, но нека са ограничени до 1-2 пъти в седмицата. Всички обичаме бабините пържени закуски, но за да сме честни трябва да признаем, че те не се вписват в здравословното хранене. Изпадането в крайности също не е добър вариант, така че позволете на баба да зарадва внучето със своите специалитети 1-2 пъти
седмично.
Съвет 8: Баба и дядо трябва да вярват на мама, а не на детето
Децата често се възползват, когато баба и дядо ги попитат: „Мама дава ли ти да хапваш
това?“ и казват „Да“. По този начин успяват да опитат нещо, което по принцип не е
позволено. Така че, помолете ги освен с детето да се консултират и с вас, ако не са
сигурни в нещо.
С няколко съвета, много любов и достатъчно ентусиазъм, мисията „Здравословно гостуване при баба и дядо“ се оказва възможна. Важно е да дадете правилните насоки и да подходите позитивно към ситуацията. Може да помогнете на баба и дядо да научат повече за пълноценното хранене докато се грижат за внучето.