Нулев хранителен отпадък или ПОВЕЧЕ ВКУСНА ХРАНА НА МАСИТЕ НИ, А НЕ В БОКЛУКА
По повод Световния ден на храната – 16 октомври, отваряме една съществена тема, а именно тази за нулев хранителнен отпадък. Екипът ни бе поканен от Cargill и шеф Таньо Шишков – Food Rocks на лекция и практически семинар за прахосването на храната. Засегнахме въпроса защо е важно всеки един от нас да се насочи към минимизирането му. Отговорът е лесен – защото мястото на храната е на масата, а не в боклука!
Как влияе това прахосване на домакинство ни?
Преди да изхвърлим храната, сме вложили личен ресурс в добиването ѝ. Според проучванията, между 20% и 40% от бюджета ни за храна е похабен напразно, тъй като сме изхвърлили продуктите. Или представено в пари – ако на месец харчим 400 лв за храна, 100 лв от тях изхвърляме в кофата за боклук.
Освен това, примерът, който даваме на подрастващите в домакинството и около нас, е негативен и има дългосрочно въздействие върху възпитанието и поведението на децата и бъдещето им като възрастни.
И още, хранителният отпадък е един от основните замърсители на планетата. А сме достигнали критичния обем отпадъци, който природата може да поеме.
Споменавайки световното замърсяване, нека покажем въздействието на прахосването на храната върху света.
Проучвания от 2015 г. показват, че в световен мащаб се изхвърлят повече от 30 000 000 тона хранителен отпадък, като най-голяма част от него е плод на домакинствата – 42%. Или иначе казано ние, всеки един от нас, в ежедневието си генерира почти половината от храната, отиваща на боклука. Останалата част остава за индустриалните производители, бизнесът с хранителни продукти и готови храни, както и фермите. Това се случва когато 795 000 000 души в световен мащаб страдат от липса на пълноценна храна и около 3 100 000 деца до 5 год възраст умират от недохранване.
Обратно у дома, България се нарежда на 17-то място в Европа по изхвърлена храна годишно, когато 1 500 000 български граждани живеят под прага на бедността.
Всички тези цифри* споделяме с вярата, че всеки един от нас ще се замисли и ще направи всичко по силите си, за да намали прахосването на храна вкъщи, в офиса и в природата.
Какво можем да направим, за да намалим хранителния отпадък?
Шеф Таньо Шишков ни предостави и 6 прости стъпки, с прилагането на които да се доближим до нулев хранителен отпадък. Ето ги и тях:
- Купувайте това, което ядете;
- Яжте това, което купувате;
- Наблягайте на локални храни и доставчици;
- Споделяйте останалата ви храна;
- Хранете животните;
- Компостирайте.
По време на практическия семинар се уверихме, че нулевият хранителен отпадък е постижим, а резултатите са вкусни и здравословни.
*Цитираните данни бяха показани по време на лекцията, организирана от Шеф Таньо Шишков , съвместно с Cargill.